آزمایش های مادران باردار تا سه ماه اول بارداری! - بارداری-آزمایش های بارداریلیسانا
Banner

آزمایش های مادران باردار تا سه ماه اول بارداری!

یکی از دغدغه‌هایی که برای مادران باردار پیش می‌آید، نام و زمان آزمایش‌های معمول دوران بارداری است. یکی از نگرانی‌های مهم درباره‌ی غربالگری‌ها و همچنین آزمایش‌های سلامت مادر و کودک است. برای اطمینان از سلامت هم مادر و هم جنین یا فرزند در طول دره بارداری آزمایش هایی باید انجام گیرد.همه آزمایش های زیر باید زیر نظر پزشک مادر انجام شود و نتایج آنها با دقت توسط وی بررسی شود تا خطری مادر و فرزند را تهدید نکند.

آزمایش‌های غربالگری پیش از تولد در سه ماه اول بارداری

این آزمایش‌ها ترکیبی از سونوگرافی جنین و ازمایش‌ خون مادر است‌. این آزمایش‌ها به تشخیص خطرات بروز نقص‌های مادرزادی جنین کمک می‌کند‌. این آزمایش‌های غربالگری پیش از تولد، به تنهایی و یا به همراه دیگر آزمایش‌ها انجام می‌شود.

آزمایش‌های سه ماه اول بارداری سه بخش دارد:

1.آزمایش سونوگرافی برای آزمایش شفافیت ناکچال جنینی

برای انجام آزمایش شفافیت نوچال (Nuchal translucency screening) از سونوگرافی استفاده می‌شود و در این آزمایش فضای پشت گردن جنین برای وجود مایعات اضافه یا افزایش ضخامت به دقت بررسی می‌شود.

2.آزمایش‌های خون مادر در دوران بارداری

در این آزمایش‌ها دو ماده‌‌ای که در خون همه‌ی زنان باردار وجود دارد را به دقت بررسی و اندازه‌گیری می‌کند:

غربالگری پروتئین پلاسمایی A مرتبط با حاملگی

این پروتئین در اوایل بارداری توسط جفت تولید می‌شود. اگر مقدار این ماده از حد طبیعی بیش‌تر باشد خطر وجود مشکلات کروموزومی بالاتر خواهد بود.

گنادوتروپین جفتی انسان

این هورمون در اوایل دوباره بارداری توسط جفت تولید می‌شود. اگر مقدار این ماده از حد طبیعی بیش‌تر باشد خطر وجود مشکلات کروموزومی بالاتر خواهد بود.

اگر این دو آزمایش با هم انجام شوند، امکان تشخیص مشکلات ژنتیکی جنین مانند بیماری سندروم داون یا تریزومی ۲۱ و تریزومی ۱۸ بسیار بالاتر خواهد رفت.

آزمایش های مادران باردار تا سه ماه اول بارداری!

اگر نتایج این آزمایش‌ها غیر طبیعی باشد، پزشک زن باردار را به مشاوره‌ی ژنتیک ارجاع خواهد داد. در این شرایط باید آزمایش‌های بیش‌تری از جمله نمونه گیری از پرزهای جفتی یا، آمنیوسنتز، آزمایش DNA بدون سلول و یا دیگر تست‌های سونوگرافی انجام خواهد شد.

 

درباره ی

ورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

مطلب پیشنهادی

نکات مهم غذایی در ماه اول بارداری

نکات مهم غذایی در ماه اول بارداری

ماه های اول بارداری و مراقبتهای آن می توانند سلامت مادر و جنین را به خوبی تأمین کنند چرا که تاثیر بسیار زیادی بر روند گیش روی هم مادر و هم فرزند دارد. بسیاری از مادران در اوایل بارداری خود و هم چنین در بارداری اول خود دچار سردرگمی هستند و از مراقبتهای ماه های اول بارداری اطلاع ندارند. اما این موضوع امری ضروری است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Banner