خوراکی های دشمن با رشد قد! - عوامل مانع رشد قد- افزایش قدلیسانا
Banner

خوراکی های دشمن با رشد قد!

بسیاری از والدین اهمیت مواد مغذی را روی رشد کودکانشان می دانند. از طرفی ممکن است که بعضی از آن ها در این بین انتخاب های غلطی داشته باشند که جزوه خوراکی های دشمن با رشد قد می تواند رشد کودکان را تحت تاثیر قرار دهد و تاثیر منفی روی آن بگذارد.

خواراکی هایی که بر رشد قد تاثیر می گذارند

1.مصرف غذاهای بیش از حد چرب

غذا های بیش از حد چرب، منبع عظیمی از کالری ها برای کودکان هستند که باعث کالری اضافه در بدن آن ها می شوند و چاقی را به وجود می آورند. از طرفی وزن بالا مهم ترین مانع برای رشد قد می باشد و در کنار آن محتوای ویتامین دی و فیبر در غذاهای چرب ممکن است که در غذاهای فرآوری شده از بین برود و بر روی متابولیسم کلسیم در بدن تاثیر گذار باشد.

2.نمک بسیار بالا

درست است که نمک نقش اساسی را در بدن ایفا می کند اما اگر گفته ایم مصرف بیش از حد بالای آن، باعث می شود کلسیم بالا در بدن دفع شود و فرد با کمبود کلسیم مواجه گردد و بنابراین خانواده ها باید میزان نمک مصرفی در کودکان را کنترل کنند. زمانی که نمک بیش از حد زیادی می خوریم، آب به طور شدیدی در بدن جمع می شود که باعث فشار خون بالا می گردد.

فشار خون بالا نه تنها روی بیماری قلبی و عروقی تاثیر می گذارد، بلکه فشار زیادی را در دیگر قسمت های بدن از جمله کلیه ایجاد می کند و همچنین سدیم و کلسیم را از بدن دفع می کند که باعث تاثیر منفی در رشد قد کودکان خواهد شد. به همین دلیل است که باید از مصرف نمک زیاد در کودکان خودداری کنید.

3.کیک ها و شکلات های شیرین

خوراکی های دشمن با رشد قد

شیرینی جات یکی از اصلی ترین علت های چاقی و اضافه وزن سریع هستند. بیش از حد خوردن شیرینی ها مانند شکلات یا غذاهای شیرین و پر شکر باعث آزاد شدن هورمون مسدود کننده در اسکلت های بدن می شود که رشد استخوان ها را بسیار محدود می کند و یکی از خوراکی های دشمن با رشد قد است.

4.مصرف بیش از حد نوشابه

اخیرا تحقیقاتی بر روی دوقلوهایی همسان انجام شد . این تحقیق نشان داد که نوشابه مانع جذب کلسیم خواهد شد و به همین دلیل کوتاهی قد را برایتان به همراه خواهد داشت . بزاساس این تحقیق همچنین نوشابه گازدار نیز باعث پوکی استخوان می شود . بنابراین تا حد ممکن مصرف نوشابه را برای کودکانتان محدود کنید.
5.فست فود

خوراکی های دشمن با رشد قد!

مطالعات اخیر نشان می دهد که قد افراد و کودکان در زمان حال نسبت به کودکان نسل گذشته و دهه قبل کاهش یافته است . دلیل اصلی آن تاثیر فست فود هایی مثل همبرگر، پیتزا ، مرغ سوخاری و غیره می باشد. فست فود یک غذاهای فرآوری شده سریع محسوب می گردد که اساس آن با سرخ کردن و استفاده از مواد نگهدارنده بالایی همراه است. طرز فراوری غذاهای فست فود، باعث از بین رفتن مواد مغذی در آن از جمله ویتامین دی ، کلسیم و فیبر می شود که برای رشد قد ضروری هستند.

6.مصرف برخی از دارو های خاص

گاهی پیش می آید کودکان به دلیل ابتلا به برخی بیماری خاص مجبور به مصرف دارو می شوند که به طور کلی، مصرف بیش از اندازه یا طولانی مدت و پیوسته  بعضی از آن ها مانند کورتون در سنین رشد مضر خواهد بود که البته هرگز نباید به دلیل ترس از عدم رشد قد ، مصرف دارو را قطع کرد و باید دارو را طبق تجویز پزشک و دستورات اومصرف کرد.

7.مصرف بیش از حد گوشت
بسیاری از افراد فکر می کنند که گوشت گاو بسیار مغذی است و برای قد کودکان مناسب است. به همین دلیل خانواده ها بیش از حد به کودکانشان گوشت گاو می دهند اما مصرف بالای این غذا برای بدن مناسب نیست زیرا گوشت گاو یکی از خوراکی های دشمن با رشد قد است و پروتئین بسیار بالایی دارد و باعث می شود که استخوان ها از بیماری های مفصلی و استخوانی رنج بکشند.

درباره ی

ورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

مطلب پیشنهادی

رژیم غذایی کتو رژیمی چربی سوز و کارآمد!

رژیم غذایی کتو رژیمی چربی سوز و کارآمد!

رژیم غذایی کتو یک رژیم چربی سوز مشهور است،جایی در بدن که در رگ ها کتون برای افزایش انرژی تولید میشود. این رژیم نام های متفاوتی همانند –رژیم کتوژنیک، رژیم چربی سوز، رژیم گم کربوهیدرات و غیره دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Banner