موادی که مغز عاشقشان است! - لیسانا
Banner

موادی که مغز عاشقشان است!

مغز انسان به طور طبیعی برخی مواد را دوست دارد.این موادکمک کننده فعالیت های مغز هستند.

چربی یکی از مواد اصلی تشکیل‌دهنده مغز انسان است. ما برای حفظ سلامت و عملکرد مطلوب این اندام کلیدی به مصرف چربی نیاز داریم. با این وجود، چربی مغز در درجه نخست به‌عنوان یک منبع انرژی استفاده نمی‌شود و در واقع بخشی از ساختار آن است. بر همین اساس است که پس از کاهش وزن انسان مغز کوچک نمی‌شود و جمجمه همچنان اندازه خود را حفظ می‌کند.

اگر مغز چربی‌های ضروری مورد نیاز خود را دریافت نکند، قادر به ارائه درست عملکردهای حیاتی خود نیست. از این رو افزودن مقداری چربی‌های سالم به رژیم غذایی که مغز و اعصاب به آن نیاز دارند، اهمیت دارد.
مغز کلسترول و امگا ۳ را دوست دارد

موادی که مغز عاشقشان است!

چربی‌های مغز توسط سلول‌های این بخش از بدن به‌دقت انتخاب می‌شوند. از بین آنها، کلسترول یکی از گزینه‌های کلیدی است که برای بسیاری از عملکردهای مغز، ازجمله حافظه و یادگیری نیاز است. سلول‌های مغز خودشان کلسترول تولید می‌کنند. از این رو معمولا کمبود این چربی وجود ندارد. اما مغز برای ارائه عملکرد درست خود به چربی‌های دیگری نیز نیاز دارد که اسیدهای چرب چندغیراشباع که به نام امگاها نیز شناخته می‌شوند، از آن جمله هستند.

مغز برای ارائه عملکرد درست و حفظ سلامت خود به اسیدهای چرب امگا و به طور خاص اسیدهای چرب امگا ۳ نیاز دارد.
منابع سرشار اسیدهای چرب امگا ۳

یکی از موادی که مغز خیلی دوست دارد غذاهای دریایی اند مانند ماهی‌ها، نرمتنان صدفدار و جلبک دریایی از بهترین گزینه‌ها برای دریافت اسیدهای چرب امگا ۳ است و مغز را قوی می کند. اگر غذاهای دریایی سهم چندانی در رژیم غذایی شما ندارند و در عوض از مغزدانه‌ها، روغن‌های گیاهی و دانه‌های خوراکی استفاده می‌کنید، ممکن است در تامین نیازهای کلی مغز به امگا ۳ ناموفق باشید.
اگر غذای دریایی مصرف نکنیم شرایط چگونه خواهد بود؟

بیشتر انسان‌ها فاقد ساختارهای متابولیکی برای تولید برخی انواع اسیدهای چرب امگا ۳ از منابع غذایی گیاهی هستند. از این رو مصرف دانه‌های چیا یا کتان، مغزدانه‌ها، زیتون و روغن‌های گیاهی ممکن است برای تامین نیازهای بدن به انواع مختلف اسیدهای چرب امگا۳ کافی نباشد. اگر گوشت یا غذای دریایی مصرف نمی‌کنید، می‌توانید با پزشک خود درباره مصرف مکمل مشورت کنید.

درباره ی

ورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

مطلب پیشنهادی

تغذیه مناسب برای تقویت حافظه

تغذیه مناسب برای تقویت حافظه

مغزانسان ها نقش پراهمیتی به عنوان مرکز برای کنترل بدن برعهده دارند. مسئولیت مغز نگه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Banner