وضعیت جنین در ده هفته ی اولیه بارداری - لیسانا
Banner

وضعیت جنین در ده هفته ی اولیه بارداری

تجربه مادر شدن آرزوی هر زنی است. تمام مادر ها نیز دوست دارند از وضعیت فرزند خود آگاه باشد. وضعیت جنین در ده هفته ی اولیه بارداری را به شما میگوییم.

هفته یکم تا سوم:

هفته اول بارداری در اولین روز پس ازآخرین عادت ماهانه شروع می شود و در هفته دوم تخمک گذاری صورت می گیرد. اگر تخم در 12 تا 24 ساعت تخمک گذاری بارور شود، (تخم بارور) در هفته سوم وارد لوله فالوپ می شود. تخم بارور تحت تکثیر سلولی قرار می گیرد تا یک بلاستوسیت تشکیل دهد، که در نهایت به رحم متصل و منجر به باروری می شود.
هفته چهارم:

جنین شامل سه لایه یعنی اکتودرم، مزودرم و اندودرم است. این لایه ها پس از رشد بافت ها و اندام های مختلف بدن را تشکیل می دهند.

چشم ها و اندام ها بوجود می آیند و گردش خون وضربان قلب شروع می شود ،وضعیت جنین در هفته چهارم از ده هفته ی اولیه بارداری جنین شما اندازه دانه خشخاش است و کمتر از یک گرم وزن دارد.

هفته پنجم:

جنین شما در هفته پنجم از عمرش شبیه خزنده و به اندازه دانه فلفل است له همان اندازه کوچک و هنوز کمتر از یک گرم وزن دارد. اکتودرم با تشکیل لوله عصبی باعث رشد نخاع و مغز می شود هم چنین رشد سیستم عصبی و دستگاه گوارش شروع می شود. دست و انگشتان شروع به بوجود آمدن می کند.پ

هفته ششم:

دست و پای کودک در هفته ششم رشد کرده و شکل گرفته است و گوش ها ، دهان ، غدد بزاقی و دیافراگم ، قشر مخ و پوسته مغزی شروع به شکل گیری و رشد می کند .اندازه جنین در این هفته تقریبا به اندازه دانه انار است.

هفته هفتم:

چشم ها، گوش ها، دهان و بینی در حال حاضر متمایز به نظر می رسند ، بندناف آغاز بکارمی کند. جنین با پوست شفاف و نازکی که دارد به اندازه تمشک است .سایز جنین دوبرابر شده و دارای 8 میلیمتر قد است.

وضعیت جنین در ده هفته ی اولیه بارداری
هفته هشتم :

اندازه سر متناسب با اندازه بدن جنین نیست و تقریبا اندازه ای مثل لوبیا دارد. تمام چهار دریچه قلب در این هفته رشد کرده و ستون فقرات ایجاد می شود و سیستم عصبی و مغز شروع به تبادل سیگنال های الکتریکی می کنند ،خون به طور مداوم از طریق بندناف به جنین پمپاژو روده ها بزرگتر می شود.در این هفته جنین شما می تواند حرکت کند و 1.6 سانتیمتر قد دارد.

هفته نهم :
در هفته نهم بارداری چشم ، دهان ، حس چشایی ، ماهیچه های جنین کامل تر می شود و سلول های خونی در کبد و کیسه های ترشحی مو و نوک پستان ، اسکلت بدن شروع به شکل گیری می کنند.بازوها ، آرنج ، انگشان دست و پا و اعضای بدن در این مرحله در حال تکامل هستند.

رگ های خونی را می توان به دلیل پوست شفاف جنین دید .در این هفته جنین به اندازه گیلاس است و حدود 2 گرم وزن دارد و طول قدی او 2.3 سانتیمتر خواهد بود.حالت کلی چشم تشکیل می شود اما تکامل پلک ها و باز و بسته شدن چشم ها تا 27 هفته به طول می انجامد.

هفته دهم:
جنین در هفته دهم ظاهری شبیه انسان دارد و سر متناسب با بدن است و نیمی از اندازه بدن را تشکیل می دهد . ساختار اسکلتی استخوان ها ،گوش ها و پلک ها در حال شکل گیری است و ناخن ها روی انگشتان دست، پا رشد می کنند. اندازه جنین در این هفته اندازه یک کامکوات است و حدود 4 گرم وزن و 3.1 سانتیمتر قد است.

درباره ی

ورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

مطلب پیشنهادی

رژیم برای تازه مادران بعد از زایمان!

رژیم برای تازه مادران بعد از زایمان!

غذیه مناسب برای تازه مادران از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است چراکه بدن آن‌ها پس از دوران بارداری و زایمان به یک دوره استراحت نیاز دارد. همچنین فشارهای ناشی از نگهداری از نوزاد و مراقبت هم زمان از خانواده باعث می‌شود که مادران تحت فشار روانی و جسمانی زیادی باشند. در نتیجه آن‌ها برای بهبودی به رژیم غذایی سالم و دریافت حمایت‌های روانی کافی از جانب اطرافیان نیاز دارند.رژیم برای تازه مادران بعد از زایمان را به شما در این مطلب می گوییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Banner