چه مشکلات رفتاری در کودکان اوتیسمی وجود دارد و علت آنها چیست؟ - کودک اتیسمی-اوتیسملیسانا
Banner

چه مشکلات رفتاری در کودکان اوتیسمی وجود دارد و علت آنها چیست؟

با شیوع روز افزون اختلال طیف اتیسم ، نگرانی های خانواده ها و والدین درباره داشتن کودک اتیسمی روز به روز بیشتر می شود به طوری که آن ها به طور مداوم نشانه های اوتیسم را در کودک خود بررسی کرده و در سایت های اینترنتی به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستند . ما نیز در مطلبی دیگر به انواع اختلالات طیف اوتیسم اشاره کردم که به شما پدر مادر های عزیز کمک خواهد کرد.

علائم و مشکلات کودکانی که به این اختلال دچار می شوند ، از فردی به فرد دیگر کاملا متفاوت بوده و از انجام رفتار های کلیشه ای و نارسایی در تکلم و زبان گرفته تا ناتوانی در انجام بازی ها و عدم تشخیص نیات و هیجانات دیگران را شامل می شود .

تمامی این علائم برای والدین و خانواده ها غم و اندوه زیادی به بار می آورد . اما مشکلی که امروزه خانواده هایی که کودک اتیسمی دارند ، با آن دست به گریبان هستند ، مشکلات رفتاری ای است که بسیار شایع است .

انواع مشکلات رفتاری در کودکان مبتلا به اتیسم

مشکلات رفتاری به اشکال متفاوتی خود را نشان می دهند و به طور کلی در دو طبقه جداگانه درون سازی و برون سازی جای می گیرند .

مشکلات رفتاری درون سازی : اینگونه مشکلات در درون فرد احساس می شود و بیش از اینکه اطرافیان را آزار دهند ، موجب آزار خود کودک می شوند و هسته اصلی آن ها اختلال خلق است . از جمله این رفتار ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1.افسردگی

2.اضطراب

3.گوشه گیری و انزوا

4.کمبود اعتماد به نفس

مشکلات رفتاری برون سازی : اینگونه رفتارها ، نمود بیرونی دارند و برای اطرافیان کودک آزاد دهنده هستند به طوری که معمولا والدین برای برطرف کردن این مشکلات سریعا دست به اقدام می زنند . مواردی که در ادامه به آن ها اشاره می شود مثال هایی از این نوع رفتار ها هستند :

1.پرخاشگری

2.پیش فعالی

3.آسیب زدن به خود یا دیگران

4.قشقرق به پا کردن

چه مشکلات رفتاری در کودکان اوتیسمی وجود دارد و علت آنها چیست؟

اگرچه ممکن است بسیاری از این رفتار ها در کودکانی که رشد عادی دارند هم دیده شود اما تفاوت کودکان مبتلا به اوتیسم با کودکان عادی هم سن و سالشان در تعداد دفعات و شدت بروز این رفتار ها است .

مشکلات رفتاری می توانند به دلایل گوناگونی اتفاق بیافتند که با زیر نظر گرفتن کودک و زمانی که رفتار بروز می کند و یا بررسی وقایعی که قبل و بعد از بروز رفتار اتفاق می افتند ، قابل شناسایی هستند . به عنوان مثال کودک اتیسمی به خودش آسیب می زند که البته بیشتر این آسیب ها به صورت گاز گرفتن مچ دست ها و کوبیدن سر به دیوار اتفاق می افتد ؛ این کودکان در هر زمان و مکانی خودتحریکی می کنند که از نظر والدین و دیگران رفتاری خجالت آور است .

چه مشکلات رفتاری در کودکان اوتیسمی وجود دارد و علت آنها چیست؟

اما بهتر است بدانیم که این رفتار ها احتمالا به این دلیل اتفاق می افتند که کودک اتیسمی از کم حسی رنج می برد . در واقع داده های حسی ای که این کودکان از طریق 5 عضو حسی خود از محیط اطراف دریافت می کنند ، به درستی در مغزشان پردازش و ادراک نمی شوند . به این معنی که آن ها دقیقا نمی دانند چه چیزی می شنوند ، چه چیزی می چشند و چه چیزی را احساس یا لمس می کنند .

 

دقیقا نقطه مقابل کم حسی ، حالتی است که به آن پر حسی می گویند . کودک اوتیسمی که با کوچکترین صدایی دچار به هم ریختگی می شود و پرخاشگری می کند ، ممکن است صدا را بسیار بلندتر و گوش خراش تر از چیزی که بقیه افراد می شنوند درک کرده باشد و با پرخاشگری ، به صدای بلندی که می شنود واکنش نشان می دهد .

درباره ی

ورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

مطلب پیشنهادی

علائم اختلال سادیسم در افراد!

علائم اختلال سادیسم در افراد!

اختلال شخصیت سادیسم را می توان به عنوان وضعیتی تعریف کرد که در آن فرد تحت فشار مشکلات فردی قرار می گیرد و حالاتی مانند خشم ، سردرگمی، پرخاشگری و رفتارهای غیر متعارف از او دیده می شود. منظور از مشکلات فردی، مشکلات معمولی است که برای همه افراد معمولی نیز وجود دارد اما افراد مبتلا به اختلال آن را با خشونت جبران می کنند که خشونت یکی از بارزترین ویژگی های فرد سادیسمی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Banner