چه کسانی نباید زایمان طبیعی انجام بدهند؟! - لیسانا
Banner

چه کسانی نباید زایمان طبیعی انجام بدهند؟!

۹۰% از زنان می‌توانند این نوع زایمان را انجام دهند، اما فیزیولوژیک بدنی برخی از زنان به گونه ای است باعث می شود آنها نتوانند زایمانشان را به صورت طبیعی انجام دهند و به همین علت پزشک متخصص، زایمان سزارین را برای آنها توصیه می‌کنند. در اینجا می خواهیم به معرفی شرایطی بپردازیم که مشخص می‌کند چه کسانی نباید زایمان طبیعی داشته باشند :

بیماری خاص مادر

چنانچه مادر بیماری خاص (دیابت، بیماری قلبی و…) یا عفونتی مثل ایدز داشته باشد که به جنین متنقل کند، عمل سزارین توصیه خواهد شد.

 

ترس مادر

اگر مادر باردار تحمل درد را نداشته باشد؛ البته برای غلبه از ترس روش‌های زیادی است که زیر‌نظر متخصص زنان و زایمان می‌توان با آنها مقابله کرد.

 

پایین نیامدن سر نوزاد

در صورتی که انقباضات رحمی تا چند ساعت قبل از زایمان به گونه‌ای باشد که سر نوزاد پایین قرار نگیرد و نتواند نوزاد خارج شود، زایمان سزارین برای مادر توصیه می‌شود.

 

جایگاه نوزاد در رحم

در حالتی که نوزاد نچرخد و سر او به درستی پایین قرار نگیرد به طور کل جایگاه مناسبی نداشته باشد، سزارین برای مادر توصیه می‌گردد.

چه کسانی نباید زایمان طبیعی انجام دهند

هموروئید مادر باردار

اگر مادر باردار هموروئید حاد داشته باشد، به‌دلیل خون‌‌ریزی در زایمان، این زایمان برای او توصیه نمی‌شود.

 

انجام چند سزارین

مادرانی که دو سزارین را برای زایمان‌های قبلی خود انتخاب کردند برای زایمان‌های بعد هم باید سزارین شوند و نمی‌توانند زایمان طبیعی را انجام دهند.

 

سابقه جراحی مادر باردار

اگر مادر باردار سابقه جراحی‌های دهانۀ رحم، کلاژن و سقطِ مکرر جنین را داشته باشد، متخصص زنان برای آنها سزارین را توصیه می‌کنند.

 

بارداری چند قلویی

برای مادران بارداری که چند قلو دارند، به‌ دلیل اینکه به احتمال زیاد یکی از جنین‌ها در حالت غیر‌طبیعی قرار دارد، زایمان سزارین انجام می‌شود.

 

اکسیژن‌رسانی نوزاد

اگر در زمان زایمان وضعیت نوزاد به گونه‌ای باشد که به‌دلیل اکسیژن‌رسانی سلامت او به خطر بیفتد و پزشک گمان کند که امکان رسیدن اکسیژن مناسب به نوزاد نیست، روش طبیعی زایمان تجویز نخواهد شد.

 

وزن مادر و نوزاد

وزن مادر باردار و جنین اهمیت زیادی دارد. اگر وزن بالایی داشته باشند عمل سزارین برای آن‌ها توصیه می‌شود.

 

موقعیت اضطراری برای جنین

در شرایطی که جنین موقعیت اضطراری از جمله کاهش ضربان قلب یا نبض غیرعادی داشته باشد، این زایمان برای او مناسب نخواهد بود و باید سزارین انجام شود.

چه کسانی نباید زایمان طبیعی انجام دهند

روش‌های زایمان طبیعی

به روش اپیدورال (زایمان بدون درد)

در این روش با کمک داروی اپیدورالی که به نخاع مادر باردار تزریق می‌شود، کاهش درد را برای مادر به همراه داشته و موجب راحت‌تر شدن زایمان خواهد شد.

 

زایمان در آب

زایمان طبیعی در آب یکی از روش‌هایی است باعث آرامش‌ مادر در زایمان است که مادر باردار مدت زمان درد را در آب سپری می‌کند و آرامش بیشتری دارد.

درباره ی تیم محتوای لیسانا

مطلب پیشنهادی

بارداری کاذب چیست؟

بارداری کاذب چیست؟

بارداری معمولاً زمان والایی برای والدین می باشد که انتظار فرزندشان هستند. اما بارداری همیشه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Banner