معجزه ی نعناع -تسکین گرفتگی سینوس -کمک به بهبود آلرژی فصلی - لیسانا
Banner

معجزه ی نعناع

نعناع گیاهی معطر از خانواده نعناعیان و بومی اروپا و آسیا می باشد و طی هزاران سال به دلیل داشتن طعم دلپذیر و مزایای سلامتی از آن استفاده می شود. از نعناع در صنعت به عنوان طعم دهنده در آبنبات و سایر غذاها استفاده می کنند. علاوه بر این ، بسیاری از مردم نعناع را به عنوان یک چای بدون طعم و کافئین مصرف می کنند.

برگهای نعناع حاوی چندین روغن ضروری از جمله منتول ، منتون و لیمونن است. منتول رایحه خنک کننده به نعناع می دهد.در حالی که چای نعناع غالباً به دلیل طعم آن مصرف می شود، اما این گیاه دارای خواص زیادی می باشد که در زیر به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد.

کاهش ناراحتی های گوارشی

نعناع علائم گوارشی مانند گاز ، نفخ و سوء هاضمه را تسکین  می دهد. مطالعات نشان می دهد که نعناع درد را در دستگاه گوارش کاهش میدهد و همچنین از انقباض عضلات صاف جلوگیری می کند ، که  به نوبه ی خود می تواند اسپاسم های روده را کم کند.

با بررسی نه مطالعه در 926 نفر مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) که حداقل دو هفته با روغن نعناع تحت درمان قرار گرفتند می توان نتیجه گرفت که نعناع باعث کاهش چشمگیر علائم بیماری شده است. در یک مطالعه  دیگر در 72 نفر مبتلا به IBS ، کپسولهای روغن نعناع بعد از چهار هفته علائم ابتلا به IBS را 40٪ کاهش دادند ، در حالی که تنها 24.3٪ آنها به گروهی از داروها واکنش نشان داده اند.

علاوه بر این ، در یک بررسی از 14 کارآزمایی بالینی در تقریبا 2000 کودک ، نعناع  فرکانس ، طول و شدت درد شکم را کاهش داده است.

کپسول های حاوی روغن نعناع باعث کاهش بروز و شدت تهوع و استفراغ در یک مطالعه 200 نفری که تحت شیمی درمانی قرار گرفته اند  شد. تا به حال مطالعه ای ارتباط بین چای نعناع و هضم  را بررسی نکرده است ، انتظار می رود  چای نیز  اثرات مشابهی داشته باشد.

نعناع

تسکین سردرد و میگرن

 همانطور که نعناع به عنوان سست کننده عضلات و تسکین دهنده درد عمل می کند ، احتمالا  انواع خاصی از سردردها را کاهش می دهد. منتول موجود در روغن نعناع باعث افزایش جریان خون و ایجاد احساس خنک کننده می شود که در نهایت منجر به کاهش درد می شود.

در یک مطالعه بالینی در 35 فرد مبتلا به میگرن ،  استفاده از روغن نعناع به پیشانی و گیجگاه درد را بعد از دو ساعت بطور چشمگیری کاهش داد. در مطالعه دیگری که در 41 نفر انجام شده است ، روغن نعناع استفاده شده بر پیشانی ، به اندازه 1000 میلی گرم استامینوفن برای سردردها مؤثر بوده است.

در حالی که عطر چای نعناع ممکن است به آرامش عضلات و بهبود سردرد کمک کند ، اما هیچ مدرک علمی دال بر تأیید این اثر وجود ندارد. با این حال ، استفاده از روغن نعناع بر روی گیجگاه می تواند به کاهش درد کمک کند.

تسکین سردرد و میگرن

تنفس راحت تر

حتما دلیلی وجود دارد که نعناع رایحه ی رایج برای خمیردندان ها ، دهانشویه ها و آدامس ها می باشد. علاوه بر بوی دلپذیر ، نعناع دارای خواص ضد باکتریایی می باشد که به از بین بردن میکروب های ایجاد کننده پلاک دندان کمک می کند.

در یک مطالعه ،  تنفس افرادی که تحت عمل جراحی ستون فقرات قرار گرفتند و با روغن نعناع ، درخت چای و روغن لیمو تیمار شدند ، در مقایسه با افرادی که روغن دریافت نکرده اند ،با سهولت بیشتری انجام پذیرفت.

تنفس راحت تر

تسکین گرفتگی سینوس

 نعناع خاصیت ضد باکتری ، ضد ویروسی و ضد التهابی دارد. به همین دلیل ، چای نعناع باعث باز شدن سینوس هایی که در اثر  عفونت ، سرماخوردگی و آلرژی مسدود شده اند می شود.

علاوه بر این ، تحقیقات نشان می دهد که منتول – یکی از ترکیبات فعال نعناع – جریان هوا در حفره بینی شما را بهبود می بخشد. بنابراین ، بخار حاصل از چای نعناع ممکن است به شما کمک کند احساس کنید که راحت تر نفس میکشید.

تسکین گرفتگی سینوس

نیروبخشی

چای نعناع سطح انرژی را افزایش و خستگی روز شما را کاهش می دهد.تحقیقات نشان می دهد که ترکیبات طبیعی موجود در نعناع اثرات مثبتی بر سطح انرژی دارند. در یک مطالعه ، 24 جوان سالم که از روغن نعناع استفاده کرده اند دچار خستگی کمتری شدند. در یک مطالعه دیگر ، روغن درمانی نعناع باعث کاهش میزان خواب آلودگی در روز شد.

کاهش گرفتگی عضلات در قاعدگی

از آنجا که نعناع به عنوان یک شل کننده ی عضلانی می باشد انتظار می رود که گرفتگی های قاعدگی را نیر کاهش دهد. در یک مطالعه در 127 زن که دوره ی قاعدگی دردناکی داشتند، کپسول های عصاره نعناع به اندازه یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی، در کاهش شدت و مدت زمان درد موثر بودند.

کاهش گرفتگی عضلات در قاعدگی

مبارزه با عفونت های باکتریایی

روغن نعناع در از بین بردن باکتری ها موثر می باشد. محققین نشان دادند که روغن نعناع موجب از بین رفتن و جلوگیری از رشد باکتریهای متداول مواد غذایی از جمله E. coli ، لیستریا و سالمونلا در آب آناناس و انبه می شود. روغن نعناع همچنین انواع مختلفی از باکتری هایی که منجر به بیماری در انسان می شوند ، از جمله استافیلوکوکوس و باکتری های مرتبط با پنومونی را از بین می برد. علاوه بر این ، مطالعات نشان داده اند که نعناع باعث کاهش چندین نوع باکتری دهانی می شود.

خواب بهتر

چای نعناع قبل از خواب یک انتخاب ایده آل برای خوابی راحت می باشد. از آنجا که نعناع یک شل کننده ی عضلات و همچنین فاقد کافئین می باشد، به شما کمک می کند که خواب راحت تری داشته باشید. در یک مطالعه ، روغن نعناع باعث افزایش زمان خواب موش ها به عنوان یک داروی آرام بخش شد.

کمک به کاهش وزن

اگر از رژیم غذایی خاصی برای کاهش وزن استفاده می کنید حتما در برنامه ی غذایی خود نعناع را نیز جای دهید چرا که چای نعناع به طور طبیعی فاقد کالری و دارای طعم دلپذیر و شیرین می باشد. در یک مطالعه کوچک در 13 فرد سالم ، مصرف یک کپسول روغن نعناع منجر به کاهش اشتها در مقایسه با میزان اشتها در گروه شاهد شد.

کمک به کاهش وزن

کمک به بهبود آلرژی فصلی

نعناع حاوی یک ترکیب گیاهی به نام رزمارینیک اسید می باشد  که در گلاب و گیاهان خانواده نعناع یافت می شود. این ترکیب با کاهش علائم واکنشهای آلرژیک ، مانند آبریزش بینی ، خارش چشم و آسم مرتبط می باشد.

 در یک مطالعه 21 روزه در 29 نفر مبتلا به آلرژی فصلی ، افرادی که  مکمل غذایی حاوی اسید رزماریک اسید به آنها داده شده بود ، علائم خارش بینی ، خارش چشم و سایر علائم را کمتر نشان دادند. اگرچه مشخص نشده است که مقدار اسید رزماریک موجود در نعناع برای تاثیر بر علائم آلرژی کافی می باشد ، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد نعناع باعث رفع آلرژی ها می شود.

کمک به بهبود آلرژی فصلی

کمک به افزایش تمرکز

مطالعات نشان داده اند که مصرف چای نعناع تا حدودی می تواند به افزایش تمرکز کمک کند. دو مطالعه کوچک اثر مفید روغن نعناع را که توسط مصرف یا استنشاق صورت گرفته را مورد بررسی قرار داده است.در یک مطالعه ، به 24 جوان سالم کپسول روغن نعناع داده شد و مشاهده شد که در تست های شناختی عملکرد بهتری داشتند.در مطالعه دیگری ، بوی روغن نعناع باعث بهبود حافظه و هوشیاری در مقایسه با یکی دیگر از اسانسهای محبوب شد.

سخن آخر

 علاوه بر اینکه نعناع خواص زیادی دارد، میتوان آن را به راحتی به رژیم غذایی خود اضافه کرد. شما میتوانید برگ های تازه ی نعناع را در آب جوش بیندازید و آن را دم کنید و سپس آن را به عنوان یک چای خوشمزه در طی روز مصرف کنید.

چای نعناع میتواند بعد از غذا به هضم آن  کمک کند، بعدازظهر انرژی شما را افزایش دهد و قبل از خواب موجب آرامش شما شود.

درباره ی تیم محتوای لیسانا

مطلب پیشنهادی

خاکشیر

خاکشیر گیاه معجزه آسا!!

خاکشیر به عنوان یک ملین ملایم شناخته می‌شود که با افزایش حرکات روده به پیشگیری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Banner