بارداری کاذب چیست؟ -چه عواملی باعث ایجاد بارداری کاذب می شود؟ - لیسانا
Banner

بارداری کاذب چیست؟

بارداری معمولاً زمان والایی برای والدین می باشد که انتظار فرزندشان هستند. اما بارداری همیشه با کودک پیش بینی شده  پایان نمی یابد. اکثر افراد قبل از اینکه حتی آزمایشی داده باشند میدانند که باردار هستند اما در موارد نادر ، یک زن (یا حتی یک مرد) اعتقاد دارد  که باردار می باشد ، فقط به دلیل  اینکه  علائم حاملگی و بدن به آن القا میکند که وی باردار است درصورتی که این علایم یه دلایل دیگیری ایجاد شده اند و در واقع فرد باردار نمی باشد.

حاملگی دروغین  ، که از نظر بالینی به عنوان کاذب گفته می شود ،زمانی رخ میدهد که شما انتظار تولد فرزندی را دارید اما در حقیقت شما باردار نیستید. افراد مبتلا به بارداری کاذب علایم بارداری (نه همه ی آن ها) به همراه انتظار تولد نوزاد را دارند. برخلاف تصور بسیاری از افراد ، بارداری کاذب نه تنها در زنان بلکه در مردان نیز مشاهده می شود. وقتی مرد دچار حاملگی کاذب می شود ، معمولاً به آن بارداری سمپاتیک گفته می شود. آنها بسیاری از علائم مشابه با همسران باردار خود ، از جمله افزایش وزن ، حالت تهوع و کمردرد را نشان می دهند. اصطلاح پزشکی هنگامی که مردان بارداری کاذب  را تجربه می کنند ، کوودیت نامیده می شود.

چه عواملی باعث ایجاد بارداری کاذب می شود؟

اخیرا پزشکان پی به مشکلات روانشناختی و جسمی برده اند که موجب بارداری کاذب شده اند. اگرچه هنوز علت دقیق آن مشخص نیست ، اما پزشکان گمان می کنند که عوامل روانشناختی ممکن است بدن را به سمت “فکر کردن” درباره بارداری فریب دهد. برخی معتقدند که علت آن ناشی از تروما ، یا یک آسیب روحی یا جسمی است ، در حالی که برخی دیگر معتقدند که این یک عدم تعادل شیمیایی می باشد.

هنگامی که یک زن به دلیل ناباروری ، تکرار سقط جنین ، یائسگی قریب الوقوع یا علاقه  به ازدواج  تمایل شدید به بارداری احساس می کند ، بدن او ممکن است علائم حاملگی مانند شکم متورم ،بزرگ شدن سینه ها، احساس حرکت جنین و .. را   نشان دهد. مغز زن سپس آن سیگنالهایی را به عنوان بارداری( اگر چه نادرست است)  تفسیر می کند و باعث ترشح هورمون ها (مانند استروژن و پرولاکتین) می شود که نهایتا منجر به علائم واقعی بارداری می شوند. علاوه بر این ، علل جسمی واقعی نیز وجود دارد که شامل تومورهای تخمدان و عدم تعادل شیمیایی در مغز است که به نوعی بدن را در فکر بارداری فریب می دهد.

از همه دلایل ذکر شده در بالا ، شایع ترین علت مستند شده ساده است – یک زن به قدری می خواهد باردار شود که از نظر ذهنی خود را متقاعد می کند که باردار است. دلایل زیادی از جمله ناباروری یا یائسگی یاعث می شود که وی علاقه ی شدیدی به بارداری داشته باشد.

در حقیقت ، بسیاری از خانم ها که در آستانه ی یائسگی هستند ، نوعی افسردگی را پشت سر می گذارند که می تواند منجر به حاملگی کاذب شود.

هنگامی که یک زن از بارداری کاذب رنچ  می برد مانند فردی که در واقع باردار است رفتار میکند  مثلا به  دفعات  ادرار دفع میکند و سپس  سینه های متورم می شود و   در نهایت به شکم متورم ختم میشود. تنها تفاوت واقعی این است که هیچ نوزاد  و زایمانی وجود ندارد ، اما احتمالاً احساس حضور نوزاد  وجود دارد.

برخی محققان ابراز داشته اند كه فقر ، فقدان آموزش ، سوءاستفاده جنسی از كودك یا مشكلات مربوط به روابط می تواند در ایجاد حاملگی كاذب نقش داشته باشد. بارداری کاذب با ادعای باردار شدن برای منافع (مثلاً سود اقتصادی) یا داشتن هذیان بارداری (مانند در بیماران اسکیزوفرنی) متفاوت است.

 علائم بارداری کاذب:

زنان مبتلا به  بارداری کاذب دارای بسیاری از علائم مشابه زنان باردار هستند ، از جمله:

قطع دوره قاعدگی

شکم متورم

سینه های بزرگ و حساس ، تغییر در نوک سینه ها و احتمالاً تولید شیر

احساس حرکات جنین

  تهوع و استفراغ

  افزایش وزن

این علائم می توانند فقط چند هفته ، نه ماه یا حتی چندین سال ادامه داشته باشند. درصد بسیار کمی از بیماران بارداری کاذب با احساس درد زایمان به مطب یا بیمارستان مراجعه می کنند.

بارداری کاذب

آزمایش برای بارداری کاذب :

  از آنجا که بارداری کاذب کاملا شبیه بارداری واقعی است ، مهم است که پزشک اطمینان حاصل کند که در واقع یک بارداری جعلی است بدین منظور  همان آزمایشات که برای تأیید یک بارداری واقعی انجام میشود برای تشخیص یک بارداری کاذب نیز  انجام می شود.

این آزمایشات با معاینه فیزیکی از جمله معاینه لگن شروع می شود سپس یک آزمایش ادرار برای تأیید یافته ها انجام می شود.  آزمایش ادرار معمولاً منفی خواهد شد مگر اینکه زن از بیماری مانند سرطان بسیار نادر رنج ببرد که همان هورمونهای بارداری را آزاد  کند.

سونوگرافی آزمایش دیگری است که تعیین می کند بارداری کاذب است یا خیر . این امر نشان می دهد که  در صورت حاملگی کاذب  جنین وجود ندارد اما در برخی موارد شدید ، ممکن است سونوگرافی نرمش دهانه رحم را نشان دهد ، همانطور که در یک بارداری واقعی دیده میشود.

آزمایش برای بارداری کاذب :

چگونه با بارداری کاذب رفتار کنیم؟

بارداری ، چه کاذب و جه واقعی  یک زمان هیجان انگیز برای یک مادر در حال انتظار است. برای کسانی که واقعاً باردار هستند ، 9 ماه لذت میبرند، آنها با نوزاد متولد نشده خود چیوند برقرار میکنند و خود را برای پدر و مادر شدن آماده میکنند.

گفته می شود ، کسانی که فکر می کنند و احساس می کنند باردار هستند ، برای 9 ماه آینده و بعد از آن نیز همان هیجان را احساس می کنند. آنها به دنبال این هستند که مشتاقانه کودک خود را در خانه بزرگ  کنند، شاهد اولین قدم های آن باشند و مثل سایر کودکان نظاره گر رشد آن باشند.

درمان بارداری کاذب بسیار دشوار است زیرا یک وضعیت حساس می یاشد  که  لزوماً یک مشکل پزشکی نیست بلکه بیشتر مشکلات  روانشناختی می باشد که در آن علائم ممکن است از چند هفته تا کل 9 ماه ، تا سالها ادامه داشته باشد.

بعد از این که پزشک ثابت کرد که این یک بارداری کاذب است ، آنها معاینه های روانشناسی را انجام می دهند تا اطمینان حاصل شود که  شرایط اساسی روانی یا عصبی وجود ندارد. پس از این ، آنها روان درمانی و پشتیبانی عاطفی را ارائه می دهند ، زیرا این تنها راه برای درمان بارداری کاذب میتواند باشد.

چگونه با بارداری کاذب رفتار کنیم

درباره ی تیم محتوای لیسانا

مطلب پیشنهادی

رژیم برای تازه مادران بعد از زایمان!

رژیم برای تازه مادران بعد از زایمان!

غذیه مناسب برای تازه مادران از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است چراکه بدن آن‌ها پس از دوران بارداری و زایمان به یک دوره استراحت نیاز دارد. همچنین فشارهای ناشی از نگهداری از نوزاد و مراقبت هم زمان از خانواده باعث می‌شود که مادران تحت فشار روانی و جسمانی زیادی باشند. در نتیجه آن‌ها برای بهبودی به رژیم غذایی سالم و دریافت حمایت‌های روانی کافی از جانب اطرافیان نیاز دارند.رژیم برای تازه مادران بعد از زایمان را به شما در این مطلب می گوییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Banner