بارداری خارج از رحم چیست؟ - علل بروز بارداری خارج از رحم - لیسانا
Banner

بارداری خارج از رحم چیست؟

بارداری با یک تخم بارور شده  شروع می شود. به طور معمول، تخم بارور شده به لایه ی داخلی  رحم متصل می شود. بارداری خارج رحم هنگامی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده خارج از حفره اصلی رحم جایگزین شود و رشد کند.

بارداری خارج رحم در 90 درصد موارد در لوله های فالوپ اتفاق می افتد، که تخم ها را از تخمدان ها به رحم حمل می کند. این نوع از بارداری خارج رحم را بارداری توبولی می نامند. در برخی موارد، حاملگی خارج رحم در نواحی دیگر بدن مانند تخمدان، حفره شکمی یا قسمت تحتانی رحم (دهانه رحم) رخ می دهد که به واژن متصل می شود رخ میدهد.

یک بارداری خارج رحمی نمی تواند به طور عادی پیش رود. تخم لقاح یافته نمی تواند زنده بماند  و در صورت عدم درمان، بافت در حال رشد ممکن است باعث خونریزی شدیدی شود که زندگی مادر را به خطر بیاندازد.

بارداری خارج از رحم چیست؟

علایم :

 بارداری خارج رحم ممکن است در ابتدا علایمی نداشته باشد. با این حال، برخی از زنانی که حاملگی خارج رحمی دارند  علائم اولیه بارداری را مثل  نداشتن دوره قاعدگی، حساسیت پستان و حالت تهوع دارند. اگرچه بارداری خارج رحم نمیتواند به طور عادی ادامه پیدا کند اما اگر تست بارداری انجام شود نتیجه ی آن مثبت خواهد بود. با رشد تخمک بارور شده در محل نامناسب، علائم بیشتر خودشان را نشان میدهند.

علایم

هشدار زودهنگام بارداری خارج رحم:

اغلب، اولین علائم هشدار دهنده بارداری خارج رحم خونریزی کم  واژن و درد لگن است. اگر خون از لوله فالوپ نشت پیدا کند، ممکن است احساس درد شانه یا نیاز به حرکت شکم احساس کنید. علائم خاص شما به محلی كه خون جمع می شود (که قاعدتا  اعصاب آن ناحیه تحریک می شوند) بستگی دارد.

هشدار زودهنگام بارداری خارج رحم:

علائم بحرانی:

اگر تخم بارور شده در لوله فالوپ به رشد خود ادامه دهد ، می تواند باعث پارگی لوله شود. احتمال خونریزی شدید در داخل شکم  نیز وجود دارد. علائم این عارضه شامل سنگینی سر ، غش و اضطراب می باشد که میتواند تهدید کننده زندگی فرد باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود؟

در صورت بروز علایم بارداری خارج از رحم از جمله :

 • درد شدید شکم یا لگن همراه با خونریزی واژن
 • سنگینی سر یا غش
 • درد شانه
 • گرفتگی شدید شکم
 • درد در یک طرف بدن

 

دکتر

علل بروز بارداری خارج از رحم:  

 دلیل بروز این عارضه به طور شفاف مشخص نیست. حاملگی خارج از رحم   لوله ای – که شایع ترین نوع حاملگی خارج رحمی میباشد – هنگامی اتفاق می افتد که یک تخم لقاح یافته در مسیر رسیدن به رحم گیر کند، غالباً به این دلیل اتفاق می افتد که لوله فالوپ در اثر التهاب آسیب دیده یا نادرست ایجاد می شود. عدم تعادل هورمونی یا رشد غیر طبیعی تخم بارور شده، ناهنجاریهای ژنتیکی، نقص از هنگام تولد  نیز می تواند در ایجاد این عارضه  نقش داشته باشد.

فاکتورهایی که خطر بروز بارداری خارج از رحم را افزایش میدهد:

برخی از عواملی که خطر ایجاد بارداری خارج از رحم را افزایش میدهند عبارتند از:

 • حاملگی خارج رحمی قبلی:  اگر قبلاً این نوع بارداری را تجربه کرده اید ، احتمال بیشتری دارد که دوباره تجربه ی این نوع بارداری را  داشته باشید.
 • التهاب یا عفونت:  عفونتهای مقاربتی مانند سوزاک یا کلامیدیا می توانند باعث التهاب در لوله‌ها و سایر ارگانهای مجاور شوند و خطر بارداری خارج رحم را افزایش دهند.
 • درمان باروری: برخی تحقیقات نشان می دهد ، زنانی که لقاح آزمایشگاهی (IVF) یا درمانهای مشابه دارند، احتمال بارداری خارج رحمی دارند. نازایی نیز ممکن است خطر شما را افزایش دهد.
 • زنان بالای 35 سال:  احتمال بارداری خارج از رحم در زنان بالای 35 سال افزایش می یابد.
 • جراحی توبول: جراحی برای اصلاح لوله بسته یا آسیب دیده فالوپ می تواند خطر بارداری خارج رحمی را افزایش دهد.
 • انتخاب تولد کنترل شده : احتمال بارداری هنگام استفاده از دستگاه داخل رحمی (IUD) نادر است. با این حال، اگر با IUD در محل خود باردار هستید ، احتمالاً خارج رحمی است. بستن توبول، یک روش دائمی برای کنترل تولد است که معمولاً با عنوان “گره زدن لوله های شما” شناخته می شود ، همچنین اگر بعد از این عمل باردار شوید ، خطر بروز بارداری خارج رحم در شما افزایش می یابد.
 • سیگار کشیدن: استعمال سیگار درست قبل از بارداری می تواند خطر حاملگی خارج رحم را افزایش دهد. هرچه بیشتر سیگار کشید ، خطر نیز بیشتر خواهد شد.

عوارض ناشی از بارداری خارج از رحم:

یک حاملگی خارج رحمی می تواند باعث ریزش لوله فالوپ شما شود. بدون درمان ، پارگی لوله  می تواند منجر به خونریزی های  خطرناک شود.

 راه های جلوگیری از بروز حاملگی خارج رحم:

هیچ راهی برای جلوگیری از بارداری خارج رحمی وجود ندارد، اما در اینجا چند روش برای کاهش خطر در شما وجود دارد:

محدود کردن تعداد شرکای جنسی و استفاده از کاندوم در هنگام رابطه جنسی به جلوگیری از عفونتهای مقاربتی و کاهش خطر ابتلا به بیماری التهابی لگن کمک می کند.

سیگار نکشید و اگر سیگاری هستید قبل از بارداری آن را ترک کنید.

درمان:

گاها پزشک شما می تواند چندین دارو تجویز کند که باعث جلوگیری از ترکیدن توده خارج رحمی شوند. طبق گزارش AAFP ، یک داروی متداول برای این روش متوترکسات (روماتکس) است.

متوترکسات  دارویی است که رشد سلولهای سریع تقسیم شده مانند سلولهای توده خارج رحمی را متوقف می کند. این دارو به صورت تزریقی تجویز می شود.  برای اطمینان از اثر دارو آزمایش خون منظم انجام دهید. در صورت مؤثر بودن دارو، علائمی شبیه به سقط جنین ایجاد می شود که  شامل:

 • انقباض دردناک عضلانی
 • خون ریزی
 • خارج شدن  بافت

 عموما بعد از این اتفاق جراحی بندرت لازم است. متوترکسات  خطرات صدمه به لوله فالوپ را که از عوارض جراحی  می باشد را  ندارد. با این حال شما نمی توانید چندین ماه پس از مصرف این دارو باردار شوید.

 

جراحی:

بسیاری از جراحان پیشنهاد می کنند جنین را برداشته و هرگونه آسیب داخلی را ترمیم کنند. این روش لاپاراتومی نامیده می شود. پزشک شما از طریق یک برش کوچک یک دوربین کوچک را وارد میکند سپس جراح جنین را برداشته و هرگونه آسیب به لوله فالوپ را ترمیم می کند.

اگر عمل جراحی ناموفق باشد ، ممکن است جراح لاپاراتومی را تکرار کند ، این بار با یک برش بزرگتر جراحی را انجام خواهد داد.  در صورت آسیب دیدن لوله ی فالوپ پزشک ممکن است در طول عمل جراحی لوله فالوپ را نیز خارج کند.

درباره ی تیم محتوای لیسانا

مطلب پیشنهادی

بارداری کاذب چیست؟

بارداری کاذب چیست؟

بارداری معمولاً زمان والایی برای والدین می باشد که انتظار فرزندشان هستند. اما بارداری همیشه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Banner